Hobiydi e-ticaret platformu oldu: binnazabla.com

Fala inanmam falsız da kalmam diyenlerdenim. Kahve içmek gibi fincanı çevirmek ve kahvenin kurumasını beklemek benim için müthiş bir eğlence. Karşımdaki fincanımı çevirip yoruma başladığında pür dikkat dinlerim. Söylediklerinden anlam çıkarmaya çalışırım. Fal bakma sırasında hem keyif alırım hem de o sırada kafamdaki bir çok sıkıntıdan sıyrılırım. Hele bir de falımda kısmet, güzel haber vs. çıktı mı değmeyin keyfime. :) Siz de benim gibi kahveden ve faldan zevk alıyorsanız eğer binnazabla.com tam size göre! İnternetten kahve falı mı bakılırmış demeyin! İnternette bir çok şey yaptığımız gibi fal da baktırabilirsiniz…   Neyse çok uzatmadan bugün 5 çayı misafirim Binnaz Abla’dan bahsedeceğim.

Binnaz Abla ve Singapur’da yaşayan oğlu Sertaç online kahve falı bakma platformu binnazabla.com’u kurmuş. Hadi bu müthiş ikilinin hikayesini kendilerinden dinleyelim…

-Binnaz Abla, biraz kendinizden ve online fal bakma sitenizden bahseder misiniz?

Doğma büyüme Ankara’lıyım. 1974’te Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olur olmaz açtığım eczanemde tam 35 yıl mesleğimi icra ettim. Bu süre içinde dostlarla ne zaman bir araya gelsek muhakkak kahveler içilir, kahveler içilince de fincanlar kapatılırdı. “Bir fincan kahvenin kırk yıllık hatırı var” derler ya, zamanla öyle bir durum gelişti ki yurt dışında yaşayan oğlumun arkadaşları da fincan resimlerini e-mail olarak göndermeye başladılar. Bu talep zamanla daha da artmaya başlayınca Oğlum Sertaç 2010 yılı Ekim ayında, bu hobimi daha geniş kitlelere yaymak için binnazabla.com’u hayata geçirdi.

-Fal bakmak nasıl bir tutku sizin için? Sadece keyif için mi bakıyorsunuz yoksa bu konuda iddialı mısınız?

Benim için fal, keyifli bir sohbet ve iletişim aracı; ben gayet olumlu bir yaklaşım ve içtenlikle yorumladığım için bu enerji karşı tarafa da geçiyor; ve bu küçücük fincan uzun dostluklara, gerçek arkadaşlıklara dönüşüyor.

-Peki Tarot falı ile aranız nasıl? Sitenizde Tarot için bir ekip gördüm. Sistem nasıl işliyor?

binnazabla.com takipçilerimizin isteği ve beklentileri ile gelişip büyüyor; bu kısacık sürede sadece benim yorumladığım kahve falı üzerine kurulmuş olan web sitemiz, bugün farklı yorumcuları ile kahvenin yanında tarot yorumu da yapan daha farklı bir konuma geldi.

-Geçelim benim en çok merak ettiğim soruya… Online olarak böyle bir hizmet verme fikri nasıl doğdu?

Sertaç’ın Dubai’de yaşadığı dönemde bir gün İngiliz bir arkadaşıyla Türk Restoranına giderler; ve tabii Türk Kahvesi ikram edilir, beni de tanıyan arkadaşı Binnaz Hanımın fallarına çok ihtiyacım var; resim çeksem ve göndersem bakabilir mi der. Bunun üzerine telefonlarıyla çektikleri fotoğrafları hemen bana gönderirler ve binnazabla.com’un iş fikri o anda canlanır Sertaç’ın kafasında.

-Sistem nasıl çalışıyor? Mesela ben kahve falı baktırmak istesem sizinle nasıl iletişime geçeceğim?

O kadar basit ki :)
1- Kahve falının fotoğraflarını çek 2- Formu doldur ve bana gönder
3- Sana gönderilen SMS’i onayla

Daha sonra gözün benden gelecek yorum için e-mailinde olsun :)

-Gönderilen fotoğraflar yeterli oluyor mu?

Resimlerin yanında bir de form doldurmalarını rica ediyoruz takipçilerimizden; zira kimi zaman formdaki bilgiler çok yetersiz olabiliyor, ama yine de yaptığımız yorumlara aldığımız geri dönüşler olağanüstü düzeyde.

-Kaç kişilik bir ekibiniz var? Ve görev dağılımları nasıl?

Ekibimiz gittikçe büyüyor, şuanda Singapur, Türkiye ve Amerika’ya dağılmış, günde 20 saat çalışan ekibimiz var. Bir yönetim kadememiz ve her gün gittikçe genişleyen olağanüstü bir yorumcu kadromuz var :)

Binnaz Abla ve Sertac Tasdelen

-İnternet üzerinde var olmak başlı başına başka bir operasyon. Üyelerle iletişim, digital pazarlama, sosyal medya çalışmaları gibi size uzak bir çok konu var. Bu konuda kimden destek alıyorsunuz?

Burada tabii ki en büyük destekçim, oğlum Sertaç, yazılımcımız Kaya ve üstün yetenekli binnazabla.com yöneticileri..

-Sertaç biraz sen kendinden bahseder misin? Neler yapıyorsun? Ve annenle çalışma fikri nasıl doğdu? Bu süreçten kısaca bahseder misin?

Günde 20 saat çalışıyorum, binnazabla.com’un yanında Ernst & Young Singapur ofisinde yönetim danışmanlığı, ve profesyonel olarak moda fotoğrafçılığı yapıyorum. Annemin eczacılıktan emekli olduğu dönemde, hem herhangi bir lokasyona bağlı kalmadan hem de keyif alarak yapabileceği bir iş modeli olması dolayısı ile bu projeyi hayata geçirdim.

-Bir de işinizi sosyal sorumluluk tarafı var. Biraz bundan da bahseder misiniz?

Binnazabla.com sosyal bir girişim; bizler öncelikli hedeflerimizi sosyal kriterlerle değerlendiriyoruz. Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği (BEDD) ile yaptığımız birliktelik sonucu, yaptığımız her işlemden kendilerine bir bağışta bulunuyoruz; ve buna da şuanda bizimle beraber çalışan yorumcularımız, ve binnazabla.com aracılığı ile bize ulaşan takipçilerimiz vesile oluyor.

-Iş modelinizi en çok keyifli buldum. Dışarıdan ne şekilde tepkiler alıyorsunuz?

Çok kısa süre içinde bu konuda, hem takipcilerimizden hem başından çok olumlu tepkiler aldık; hatta, Singapur’ta ikamet eden Facebook kurucu ortağı Eduardo Saverin ile karşılaşmamda, kendisine yaptığım demoya ve iş modeline hayran kaldı.

- Son olarak gelecekte neler yapmayı planlıyorsunuz?

Binnazabla.com büyük hedefleri olan, ve bu hedefleri için çok çalışan olağanüstü hatta doğaüstü bir aile. Uzun vadeli hedefimiz, toplumun önde gelen sorunlarına yenilikçi çözümler getirmek, bu sorunların ortadan kaldırılması için proje üretmek ve sistematik değişim yaratmak. Toplumsal sorunları aşmak için çok büyük projeler ortaya atmak yeterli değil, önemli olan tüm ön yargıları hiçe sayarak ekonomik zincirin ilk küçük halkası olan “insan”ın yardımına koşmaktır.

Binnaz Abla’ya ve sevgili Sertaç’a çok teşekkür ediyorum bu keyifli sohbet için.

Bu arada Binnaz Abla benim online olarak falıma baktı. Falım harikaydı! Detaylar bana kalsin diyerek bu güzel röportajı sonlandırıyorum. :)

2 Yorum

Hemen Yorum Yapın