Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

Umudunu Kaybetme / The Pursuit of Happiness

happyness1

The Pursuit of Happiness benim en çok ilham aldığım her karesini hafızama işlediğim önemli bir filmdir. Sadece girişimcilerin değil hayata başlayan her gencin izlemesi gerekir.

Film; röntgen cihazı satarak hayatını kazanan Christopher Gardner’ın hikayesini ele alıyor. Gardner, muadillerinin aksine daha pahalı ve eski teknolojiye sahip bir cihazı doktor doktor gezerek pazarlamaya çalışıyor. Hayat bu ya maddi imkansızlıklardan bunalan karısı Gardner’ı oğlu ile başbaşa bırakarak evi terk ediyor. Borçlar ve ödenemeyen kiraların ardından baba-oğul kendini sokakta buluyor.  Müthiş bir matematik zekasına sahip baba borsacı olmak için stajyer olarak büyük bir şirketten kabul alıyor.  Ve filmlere konu olan gerçek bir başarı öyküsü işte burada başlıyor… Daha fazla detaya girmek istemediğim bu harika hikaye benim de bir zamanlar yaşadığım San Francisco’da geçiyor. Şimdiden iyi seyirler. :)

Zeka Pırıltısı / Flash Of Genius

flash-of-genius-05

Bu filmi listemde ikinci sıraya eklememin sebebi fikrinizi hayat geçirmeden önce ona sahip çıkmayı öğrenmemiz gerekiyor. Bir dahinin adaletle imtihanını ele alan gerçek bir hikayeden öğrenecek çok şey var. Otomobil üreticileri, yağmurda güvenli araç kullanımını sağlayacak bir çözüm ararken Robert Kearns “silecek” fikri ile bu soruna çözüm bulur. Otomobil üreticisi olan Ford, Robert Kearns’a destek olacağının sözünü verir fakat daha sonra fikrin sahibini devre dışı bırakarak bu fikri hayata geçirir.  Kandırıldığını anlayan Robert dünya otomabil devine kafa tutar. Mücadelenin sınırlarını zorlayan bu film her girişimcinin izlemesi gereken çok önemli bir yapımdır.

Para Avcısı – The Wolf of Wall Street 

The Wolf of Wall Street

Harika bir ürün çıkardınız… Bitiyor mu? Hayır… Eğer o mükkemmel ürünü satamazsanız tüm emeklerinizle vedalaşma vakti gelmiştir demektir. Bir solukla izlediğim içerisindeki her repliğe hayran kaldığım harika bir pazarlama baş yapıtı olarak hafızamdan silinmeyecek bir film.

E-hayaller (E-dreams)

edreams

dot.com çılgınlığı olduğu yıllarda yani 90’larda iki girişimci tarafından kurulan kozmo.com’un hikayesini ele alan belgesel niteliğinde keyifli bir film. Filmde özellikle bir internet girişimcisinin kendisine çıkaracağı çok ders var.

Startup.com

startup

E-dreams gibi bu film de gerçek bir girişim hikayesi. Amerikan devlet daireleri için yazılım üretmek üzere kurulan govworks.com’un ve kurucularının bir hayli ilginç olaylara karışmasına şahit olduğumuz bu belgeselden de çıkaracak çok ders var. Benim en çok dikkatimi çeken konu şirketin kurucuları şirketin 60 milyon dolarını 3 yıl gibi kısa sürede kullanıyor olmalarıydı…

Silikon Vadisi Korsanları / Pirates of Silicon Valley

Pirates of Silicon Valley
Kuruldukları yıllardan bugüne kadar rakip olarak bilinen Apple ve Microsoft’un kuruluş hikayelerinin anlatıldığı bu film klasikler arasında yerini alıyor. Silikon Vadisi’nin brevaheart girişimcileri Steve Jobs ve Bill Gates’in meşhur garaj hikayeleri ilham verici bir dille anlatılmış. Bugün hala dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan bu iki dev markanın hikayesi; fikrine inanan, azimli tüm girişimci adayları için harika bir klavuz niteliğinde…

 

Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi / The Triumph of the Nerds: The Rise of Accidental Empires

nerds

1996 yapımlı internetin evrimini anlatan bu belgeselde 1970’lerden 90’lara kadar geçen sürede internetin ve kişisel bilgisayarların evrimini anlatıyor. Belgeselde Steve Jobs ve Bill Gates gibi dönemin önemli girişimcileri ile röportajlara yer verilmiş. İnternetin bugününü iyi bilen genç girişimciler internetin ve bilgisayarın geçmişi hakkında bilgi sahibi olacaklar.

August

august

İki girişimci kardeşin girişimlerine yatırımcı arama serüvenleri ve 9/11 sürecine denk gelmelerini içeren izlenesi bir yapıt.

Bu filmlere ek olarak Facebook’un kuruluş hikayesini anlatan “Social Network” , Steve Jobs’ın girişimcilik yolculuğunu anlatan “Jobs” ı da izlemeyi ihmal etmeyin derim.  İyi Seyirler!

3 Yorum

 • Ekim 8, 2014

  Erdal

  Mükemmel bir liste olmuş. Özellikle izlemediğim “Zeka Pırıltısı” filmi çok hoşuma gitti.

 • Nisan 11, 2015

  Wordpress tema indir

  para avıcısı mutlaka izlenmeli ve yaşanılmalı dıye düşünüyorum super lıste olmus elıne saglık

 • Kasım 10, 2015

  Özge Çelik

  Çok iyi ve kapsamı bir liste olmuş ve bir girişimci olarak birçoğunu izlemediğime hem üzüldüm hem çok heyecanlandım, zira izleyecek birsürü film oldu listemde!
  Elinize sağlık, teşekkürler!

Hemen Yorum Yapın