Alışkanlıkları Değiştiren Girişim: Airbnb

Son zamanlarda hayatımızı kolaylaştıran bir çok yeni iş fikirleri ile karşılaşıyoruz. Kimileri sadece hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor, köklü bir değişime, yeni alışkanlıklara yol açıyor.
Bu yazımda bizim de ailecek alışkanlıklarımızı değiştiren bir modelden örnek vermek istiyorum. Geçen gün eşimle beraber Airbnb’nin konaklama alışkanlıkları kökten değiştirdiğini ve öncesinde konaklama alternatifimizin sadece oteller olduğunu konuşuyorduk. Mesela Groupon da yeni çığır açan bir model gibi lanse edildi fakat biz bu modelden önce de gidip restoranlarda yemek yiyor spa merkezlerinde masaj yaptırıyorduk. Fakat Airbnb gerçekten hiç olmayan ve daha önce deneyimlemediğimiz bir model sundu. Bırakın kendi ülkenizde, yabancı bir ülkede bir başkasının evinde konaklıyorsunuz! Bu arada Airbnb’yi bilmeyenler için özetle; oda, ev hatta kanepenizi bile kısa süreli kiraya verebileceğiniz bir platform.

airbnb_logo_detail

Şimdi biraz da bizim Airbnb deneyimlerimizden bahsetmek istiyorum. İlk Airbnb’yi Florida tatilimiz için kullandık. 7 günlük bir sürede otelde konaklamak istemedik. Daha uygun fiyata Miami sahile yürüme mesafesinde eşyalı bir studio daire tuttuk. Miami’den sonra 7 günlük Meksika tatilimiz vardı. Evde konaklamanın en büyük artılarından biri ise kirlenen çamaşırlarımızı yıkama ve yeni bir seyahat için hazır olma şansımızdı. Ayrıca lokal marketlerden taze yiyecekler alarak evde pratik tarifler yaparak öğünlerimizi hafif ve sağlıklı geçirdik. Yani kısaca bu gibi bir servisler hem ekonomik hem de komforlu. Mesela az önce belirttiğim gibi kirlenen çamaşırlarınızı yıkayabilir, günde en az bir öğününüzü evde yiyebilir, benim gibi çaykolik iseniz akşamları tüm yorgunluğunuzu alacak bir demlik çay demleyebilirsiniz. Ayrıca Check in, check out gibi bir sınırlandırması da yok. Ev sahipleri ucak biletinize göre esnek olabiliyorlar. Bu gibi artılarının yanı sıra lokal kültürü, gittiğiniz bölgenin ev hayatını yakından gözlemleyebilir ve yeni insanlar tanıyabilirsiniz. Bu haftaki 2 günlük Amsterdam tatilimiz için de Airbnb’den yararlandık. Amsterdam’da evinde kaldığımız genç bizi istasyondan aldı ve neredeyse eve kadar eşlik etti. Eve girdğimizde, harika bir şişe şarap ve Hollanda’ya özgü tatlıyı yanına sevimli bir not ile masaya bırakılmıştı. Aynı şekilde ev tertemiz ve mutfakta kahvaltı için bir çok malzeme bizim için hazırdı. Bu tatilimizde de kendimizi evimizde gibi hissettiğimiz harika bir Airbnb deneyimi yaşamış olduk.

airbnb

Fikir vermesi açısından Amsterdam‘daki evin linkini paylaşıyorum.

Eğer yakınlarda yurt dışına çıkma planınız varsa Airbnb’ye bir göz atın derim. Hatta imkanınız varsa evinizi siz de kiraya verin. :) Buarada Airbnb’ye şu yazımda değinmiştim. Benim çok sevdiğim bir başarı hikayesinin önemli oyuncularından biri olmuştur bu model…  Göz atmanız dileğiyle.

Hemen Yorum Yapın