Hakkımda

Merhaba,

Çok konuşkan ve girişken bir insan olmama rağmen kendimden bahsetmeyi pek beceremem. Klavyemin döndüğü kadarıyla kısaca kendimden bahsedecegim. Eğitimimi Bilgisayar Teknolojileri ve Bütünleşik Pazarlama üzerinde tamamladım. Türkiye’deyken bir çok kurumsal bilişim şirketinin iletişim danışmanlığını ve marka yönetmenliğini yaptım.

Çok uluslu markalara danışmanlık hizmeti vermenin yani sıra sürekli yurt dışı seyahatlerim oluyordu. Bu sırada yabancı dilimin yetersiz olduğunu farkettim. İçinde bulunduğum sektörün ana merkezi olan Amerika’ya, Silikon Vadisi’ne gitmeye karar verdim. Bu süreç nasıl gelişti diye merak ediyorsanız eğer Amerika’ya nasıl geldiğimin hikayesini geçtiğimiz günlerde www.elvedaofis.com’a anlattım. Detaylarını buradan görebilirsiniz.

Elveda Ofis: http://elvedaofis.com/2010/10/ilham-verici-roportajlar-7-silikon-vadisinde-yazar-ve-girisimci/

Gurbete giden dönmez derler ya işte benim de aynen öyle oldu. Dil okulu ve part time çalışma hayatının sonunda Silikon Vadisi’nde kalmaya karar verdim. Business – dil eğitim veren bir okulda ve Stanford Universitesi’nde eğitim aldım. California Valiliğine bağlı California Welcome Center’da staj yaptım. Stajımın ardından SpeedDate.com’da Fraud Uzmanı olarak ise başladım. Okulla beraber 9 ay kadar bu şirkette çalıştım. Daha sonra kendi şirketimiz olan Fırsat Bu Fırsat’ı kurmak için işten ayrıldım. Şuan Fırsat Bu Fırsat’ta aktif olarak yöneticilik yapıyorum. Fırsat Bu Fırsat; işletmelerin hizmetlerini online dünyaya açmalarını sağlayan bir e-ticaret platformu. San Francisco’dan ve İstanbul’dan yönettiğimiz şirketin İstanbul’da yaklaşık 45 kişinin çalıştığı bir ofisi de bulunuyor. Haziran ayında Erikli Su’nun sahibi Hasan Aslanoba’dan 1 milyon dolarlık bir yatırımla beraber mekan.com ve SaaS projelerimizi (isletmepaneli.com, restoranpaneli.com) devreye aldık.

İşlerimden arta kalan vakitlerde girişimcilik, iş modelleri, teknoloji trendleri ve vaka incelemeleri üzerine yazılar yazıyorum. İş yoğunluğumdan pek yazmaya vakit bulamazsam  da bir süre aktif olarak  Webrazzi ve The Brand Age dergisinin Silikon Vadisi yazarlığını yaptım.  

Genç girişimci arkadaşlarıma yol göstermek adına iki farklı girişim için mentörlük yapıyorum. Bu iki girişimin yanı sıra Türk Telekom’un girişim destekleme programı Türk Telekom Pilott‘ta ve TurkishWIN‘de mentörlük görevlerimi devam ettiriyorum.

Zaman  buldukça da konferanslarda konuşmacı olarak yer alıyorum. Bunlardan bazıları:

Turkish Futurist Association, Microsoft
ODTU, Being a Woman and Technopreneur
The London School Of Economics MBA Program Students / Entrepreneurial Experiences
University Of San Francisco, MBA Program Students And Academicians
Turkish Economy Bank – KOBİ TV, Social Media Marketing For Local Businesses
İstanbul Technical University – Silicon Valley Experience
Koç University Graduate School of Business – Entrepreneurial Experiences
Yeditepe University – MBA Class
Haliç University – Entrepreneurial Experiences
İzmir Economy University – Entrepreneurial Experiences
Çukurova University – Entrepreneurial Experiences
CV Fest – Career Planning
E-Commerce and Tech Conf.
Türk Telekom Technical High Schools – The Importance of Learning to Code and Career Planning

Buarada blogumun adını merak edenler için kısa bir de açıklama yapmak istiyorum. (Bu soru çok soruluyor) Silikon Vadisi’nde yaşıyor olmamın yanı sıra Türkiye’ye yönelik iş yapmam ve yazarlık yapmam Türkiye’de bu şekilde anılmama sebep oldu. :) Bloguma isim ararken içinde `Vadi` kelimesi geçmesini istedim. Bana keyifli ve bir o kadar da komik geldiği için `Vadideki Reyhan` olmasına karar verdim. :)

Hintli flozof Bhartrihari’nin “Bilgi, paylaştıkça çoğalan bir hazinedir.” sözünden yola çıkarak, bildiklerimi zenginleştirmek ve daha çok öğrenmek adına vaktim elverdiği sürece paylaşımlarıma devam edeceğim.

Benimle ilgili daha detaylı bilgiler için Linkedin profilimi inceleyebilirsiniz.

Sizinle karşılıklı olarak sosyal medya üzerinden iletişim halinde kalabilmem için, beni Twitter , İnstagram ve Facebook’tan takip edebilirsiniz.

Umarım paylaşımlarımdan keyif alırsınız…

Reyhan