Bölüm 2: Silikon Vadisi Nerededir?

silicon_valley
Teknolojinin doğduğu ve geliştiği yer olarak bilinen Silikon Vadisi; Güney Kalifornia’da bulunuyor. San Jose ve çevresindeki şehirlere (Palo Alto, Menlo Park, San Jose, Mountain View, Sunnyvale ) kısmen Silikon Vadisi deniyor. Bölge, silikon ismini zamanında yoğun olarak geliştirilen silikon ciplerden alıyor. Daha sonra bölge, sayıları oldukça fazla olan teknoloji şirketlerinin bulunduğu yer olarak anılmaya başlanıyor. Dünya’da parmakla gösterilen bir çok teknoloji şirketi bu bölgede doğmuştur. İlk olarak 1950’li yıllarda Amerika’lı akademisyenlerin Stanford Üniversitesi’nde yaptığı çalışmalar sonucu ilk teknoloji AR-GE çalışmaları başlıyor. Bu çalışmalar sonucunda milli savunmada kullanılan bir çok teknolojinin yani sıra günlük hayatımızın parçası haline gelmiş teknolojilerin temelleri atılıyor.

Silikon Vadisi’nde bulunan geliştirilen en önemli 5 icat:
Savunma (Radarlar, sibernetik kontrol)
Tümleşik devre (“integrated circuit”)
Mikrodalga Kişisel bilgisayar (“PC”)
İnternet

Başta Google olmak üzere Intel, HP, Apple, Facebook, Cisco, Oracle, ve Ebay gibi bir çok teknoloji şirketi bu bölgede yer alıyor. Hal böyle iken bu çevrede yaşayan insanların bir çoğu ilgili sektör uzmanlarından oluşuyor.

Silikon Vadisi’nde bir çok milletten uzmanla karşılaşabilirsiniz. Bilindiği üzere yetenekli ve aynı zamanda şirketler için daha ekonomik olan Hintli ve Asyalı yazılımcılar görebilirsiniz. Silikon Vadisi dünya da markalaşmış bölgelerin başında geliyor. Nasıl ki Wall Street ‘borsa’ demekse Silikon Vadisi de ‘Teknoloji’ demek oluyor.

Hemen Yorum Yapın