Freelance çalışanlar için yurtdışına ilk adım: Freelance iş ilan siteleri

Freelance olarak çalışmak kulağa her zaman hoş gelmiştir. İşin bir de görünmeyen tarafı vardır ki o da yapacak proje bulmak. Ofisten bağımsız olarak yapabileceğiniz işler genelde sınırlıdır.

Yazarlık, programcılık, tasarım, e-ticaret, veri girişi ve müşteri hizmeti gibi işlerle uğraşanlar ofisten bağımsız çalışabilirler. Eğer işinizin patronu değilseniz sürekli proje kovalamak zorundasınızdır.

Ben de sizlere hem yurt dışına açılabileceğiniz hem de zaman farkından dolayı rahat çalışabileceğiniz yurt dışı kaynaklı freelance iş bulma kanalları önereceğim.

Ayrıca aşağıda paylaşacağım bazı siteler sadece tasarımcı yada programcılara yönelik değil; ev kadınlarına, öğrencilere ve ek gelir elde etmek isteyenlere yönelik iş opsiyonları sunuyor.

Donanza: Bu sitede yazılımcıdan, tasarımcıya, öğrenciden ev hanımlarına kadar herkese göre iş ilanına rastlayabilirsiniz.

99designs: Bu site daha çok tasarımcılara yönelik ilanları paylaşıyor. Kartvizit tasarımından web site tasarımına, t-shirt tasarımından banner tasarımına kadar geniş tasarım ilanı seçenekleri sunuyor.

Poptent: En çok bu siteyi beğendim. :) Hiç aklınıza geliyor mu su marka için şöyle bir reklam afisi hazırlasam diye… Ya da kendiniz daha önce öylesine bir marka için tasarım yaptınız mı? İşte bu site tam sizin tasarımcılara göre işler sunuyor. Bilindik bir marka için ister video,  ister afiş tasarımı yapın ve sitede paylaşın. Fiyatlarını kendiniz belirleyin tasarımlarınızı görücüye çıkarın… Kim bilir birilerinin dikkatini çeker?

Redesignme: Bu site tasarımcılar ve pazarlamacılar için güzel bir kaynak. Tasarımcılar yine benzer başlıklarda kendilerine iş bulabiliyor. Pazarlamacılar ise yeni bir fikir satabilir, var olan fikri geliştirebilir ve pazarlama faaliyet planları çıkartabilir.

Odesk: Yazılım mühendisi olan arkadaşımın da kullandığı güzel bir kaynak.

Thefreelancenation: Diğer servislere kıyasla daha çok konuda iş ilanı paylaşılan siteye bir göz atın derim.

Eufreelance: Avrupa’da freelance olarak tasarım, programlama, veri girişi gibi işler bulabileceğiniz bir site.

Bu kaynakların dışında, müşterilerinizle iletişim halinde kalarak, kişisel blogunuzda ve sosyal medyada (Facebook, Twitter, Vimeo, Youtube, FF) yaptığınız işleri paylaşarak kendinize  yeni kapılar açabilirsiniz.

Buarada ofisten bağımsız çalışmak nasıl bir şey? Avantajları ve dezavantajları nelerdir diye merak ediyorsanız, bu konuda bir çok deneyimin paylaşıldığı Elveda Ofis’i bir ziyaret edebilirsiniz. Blogun sahibi Özlem Ercan, kendisi gibi ofisten bağımsız çalışanlara bir dizi röportaj serisi hazırlıyor. Geçtiğimiz haftalarda beni de blogunda ağırladı. Ofisten bağımsız çalışma hikayemi buradan okuyabilirsiniz.

Bol Şans!

1 Comment

  • Şubat 14, 2012

    Tunc

    Merhaba arkadaşlar yazı çok güzel olmus..yazan arkadaş çok teşekkür ediyorum ve ayrıca son zamanlarda bir çok freelance site çıktı… http://www.sanalisci.com adında bir siteye kayıt oldum..umarım beklentilerimi karşılar..sizlerle paylaşmak istedim.

Hemen Yorum Yapın