Girişimci olunmaz girişimci doğulur: 8 yaşında kendi oyununu geliştirdi

Daha önce Webrazzi’de ve kendi blogumda başarılı girişimci hikayelerini paylaşmıştım. Bu diğerlerinden farklı bir girişimcilik hikayesi.

Kahramanım henüz 8 yaşında.

Joey Hudicka isimli bu çocuğun ailesi onun girişimci ruhlu olduğunu daha önce, gittikleri tatilde topladığı deniz kabuklarını satmasıyla anlamışlar.

Bir gün Joey, babasına yeni bir şeyler yapmak istediğini söylemiş. Babası da her Amerika’lı çocuk gibi limonata satmak istediğini düşünmüş. Lakin küçük kahramanımızın kafasında bir iPhone oyunu varmış.

Babasının iPhone’undan sürekli oyun oynayan Joey kendi istediği gibi bir hockey oyununa rastlayamamış. Ailesine bir oyun geliştirmek istediğini söylemiş. Babasının yaptığı küçük araştırmalar sonucunda oğlunun önerdiği fikrine yakın bir oyunun olmadığını görmüş ve bunun için ilk adımlarını atmışlar.

Hintli bir oyun geliştiricisi ile anlaşılmış ve kısa bir süre sonra oyun geliştirilmiş. Aile oyun için bir kaç bin dolar harcamış. Joey’un odasında geliştirilen bu oyun Hockey ve Checkers karışımı keyifli bir oyun olmuş. Puckz isimli oyun, App Store’a yüklendikten sonra 1.19 dolar’dan 800 defa indirilmiş ve ilk ay oyun bestseller olmuş.

Küçük Joey hızını alamamış ve Goalz adında başka bir oyun daha geliştirmiş. Futbol oyunu olan bu uygulama 1.19 $’dan indirilmiş.

Anlaşılan yeni jenerasyon limonata satarak değil, App Store’da geliştirdikleri oyunları satarak ilk paralarını kazanacaklar. :)

Küçük Joey için ailesinin desteği ile girişimci olmuş diyebilirsiniz belki ama ben Joey’in içinde kocaman bir girişimci ruhu yattığına inanıyorum…

Rock on Joey!

9 Yorum

 • Kasım 21, 2010

  Ömer Şehap

  Ailesini tebrik etmek lazım. :) Güzel bir yazı olmuş

 • Kasım 23, 2010

  Selim

  Gaza geldim resmen..Saol reyhan dokturmussun yine :)

 • Kasım 23, 2010

  freelancer03

  “Hintli bir oyun geliştiricisi ile anlaşılmış”, burdaki yazıdan anlaşılan çocuk degil hintli yapmış olayı. çocuk sadece her çocuk gibi daha fazla oyun istemiş olay bu. küçükken bende çok şey istemiştim.:)

 • Kasım 24, 2010

  reyhancepik

  8 yasindaki bir cocuk o yazilimi gelistiremez ama boyle bir fikir ile ailesine acilmasi takdire sayan bence :)

 • Aralık 5, 2010

  | Vadideki Reyhan

  [...] hafta 8 yaşında iPhone uygulamasını geliştiren küçük girişimciyi tanıtmıştım. Şimdi onun bir boy büyüğü bir girişimcinin hikayesini [...]

 • Aralık 5, 2010

  Muharrem Taç

  Yalnız Hintli yazılımcı arkadaşı takdir ettim. Bu oyunu AppStore’a kendisi koysaydı daha çok kazanabilirdi. İnsan girişimci doğmaz yazılımcı doğar doğru :)

 • [...] yaşındaki bir ilkokul öğrencisinin, ailesinin desteğiyle neler yapabileceğinin hikayesini buradan [...]

 • Ocak 2, 2011

  bebek bakımı

  Bebekleri ilgilendiren önemli bir konuya değinmişsiniz. Çok Teşekkürler.

 • Şubat 24, 2011

  tatil

  evet çok hoş bir bilgi olmuş hazırlayan arkadaşın ellerine sağlık sürekli taki petmeye devam edecem vakit buldukça

Hemen Yorum Yapın