Bölüm 3: İnternetin İcadı

internet
Silikon Vadisi’nin miladının internetin bulunmasıyla başladığını düşünüyorum. Vadi’nin temellerinin atılmasında büyük öneme sahip olan Amerikan ordusu, internetin bulunmasında da büyük rollere sahip. İnternetin ilk temelleri, 1960’lı yıllarda Savunma Bakanlığı’nın isteği üzerine olası felaketlerde (deprem, nüklüer saldırı, afet) kesintisiz iletişim kurabilecekleri bir sistem talebiyle geldi. O zamanlar ARPANET olarak anılan proje, başlangıçta sadece 15 bilgisayarın birbirine bağlı olduğu bir ağdan ibaretti. Daha sonra 1970’li yıllarda matematik mühendisi olan Vinton Cerf, interneti kişisel kullanıma hazır hale getirdi. İnternetin temeli olan TCP-IP protokolünü de geliştiren Vinton Cerf, internetin babası olarak biliniyor. İnternetin kişisel kullanımın başlaması 1976 yılında İngiltere Kraliçesi’nin ilk emailini göndermesiyle yaygın hale geliyor.

Mail, web, html, alan adları, kişisel bilgisayarların gelişimi derken internetin altın çağı 23 Kasım 1992 yılında ABD Başkanı George H.W. Bush tarafından imzalanan bir yasayla başlamış oldu. Yasa ile internet üzerinden kar amaçlı alım-satım işlemlerine izin verildi.

Böylece internetteki tüketim topluluğuna hizmet amaçlı yüzlerce şirket kuruldu. E-mail servislerinden, ticari sitelere, arama motorlarından sosyal ağlara kadar onlarca farkı model türemeye başladı. Yeni bir alan olarak göz dolduran internet girişimciliği yatırımcıların da ilgisini çekti. Dudak uçurtan değerlendirmelerle yatırım alan internet şirketleri 2000 yılında ekonomik kriz sonucunda dot-com balonu olarak anılan bir çöküş yaşadı. İnişler ve çıkışlarla bugünün parmakla gösterdiği Silikon Vadisi internet ekosistemi gelişmiş oldu.

Hemen Yorum Yapın