Başka bir sosyal medya girişimcisi: Tanya Burr

İnternette bir şeyler (danışmanlık-hizmet-ürün) satmak sanıldığı kadar kolay değil… En basitinden bir e-ticaret sitesi kuracaksanız arkasında büyük bir operasyondan tutunda bir ciddi süreçler sizi bekliyor olacak. Belki kurmak, açmak ve başlamak operasyondan bir nevi kolay da olabilir. Girişimin başarısını bu ilk adımlardan ziyade sürekliliği gösteriyor.

Eğer bunlara hazır değilseniz internette girişimciliğinizi sağlayacak bir çok araç var.
Mesela elinizde ürünler var. Bu ürünleri internette satmak istiyorsunuz. Eğer internette e-ticaret sitesi yönetmekten hiç bir fikriniz ve yatırımınız yoksa ilk olarak ürün satan bir e-ticaret sitesiyle anlaşabilirsiniz. Bu süreçte siz de yavaş yavaş e-ticarete atılıyor olursunuz.

Ya da satacak ürününüz yok diyelim bunun yerine bilginiz, danışmanlık yapacağınız konular var, bunun için de bir çok online eğitim ve video siteleriyle çalışmaya başlayabilirsiniz.

Lafı çok uzatmadan sadece Youtube kanalını kullanarak alanından üne ve başarıya sahip olan genç bir kadının hikayesini paylaşacağım.

Tanya Burr, Londra’da yaşayan bir makyöz. Youtube’ta kendine bir kanal açıyor ve makyaj yöntemlerini düzenli olarak yayınlamaya başlıyor. Takipçileri arttıkça kendini geliştiriyor ve ürün tanıtımından saç ve güzelliğe kadar bir çok konuda video paylaşmaya devam ediyor. Videolar arttıkça takipçiler de artıyor. Bu popülerlik, başta kozmetik devi MAC olmak üzere bir çok kozmetik, güzellik ve moda markasından sponsorluk teklifi almasını sağlıyor.

Tanya’nın giydiği kıyafetlerden tutunda kullandığı malzemelere kadar bir çok ürün trend oluyor. Markaların yanı sıra medyanın da ilgisini çeken Tanya, şuan gerçek bir trend setter.

Henüz 22 yaşında olan Tanya’nın Youtube’ta bulunan güzellik ve moda kanalları, ayda 2 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Aynı zamanda Facebook ve Twitter üzerinden de binlerce takipçisiyle videolarını paylaşıyor.

Örnekte görüldüğü gibi Tanya bilgisini sosyal medya üzerinden hiç bir ücret ödemeden yayınlarak kariyerine büyük değer kazandırmayı başarıyor. Bazen küçük ve basit adımlar sizin konsantrasyonunuzu almadan sizi internet girişimcisi yapabilir.

Olan imkanları kullanmak bazen imkan yaratmaktan daha doğru bir adım olabiliyor.

1 Comment

  • Mayıs 25, 2012

    Samet Aşar

    Slm ben 500T de yazılım geliştiren, hızlı bir yükselişim var o lanet olası 500 T otobüsünden ,1 senede kurtuldum :) Şimdi bi Honda Civic aracım var en azından, hızlı adımlar la hedefime ilerliyorum. Şu an ilk defa farklı bir proje ye start verdim daha doğrusu bu projeyi rüyamda gördüm Çok gizli Sosyal dünyaya çok farklı bir hediye olacak ve alan adlarının boşluğu beni şaşırttı neden almadılar acaba, neyse aklıma gelen en iyi 10 alan adını tescil ettim. Ve en azından Türkiyede bir benzeri yok dünyada da henüz bulamadım.Burayada yazıyorum Reyhan bi gün benide buraya yazacaksın :)

Hemen Yorum Yapın