Motivasyon Kaynaklarınızı Keşfedin!

Bugün “Girişimcinin Motivasyon Kaynakları Nelerdir?” diye bir soru gördüm. Soruya verilen cevapların çogu; kitapları ve filmleri işaret ediyordu. Motivasyonun çok fazla kişisel olduğunu düşündüğüm için kısaca girişimcinin motivasyon kaynağına burada değinmek istedim. Bence bir girişimci kitaplardan, filmlerden kaynaklardan motive olabilir fakat bu kaynaklar limitli ve vakit alır. Sizin her motivasyonunuzun düştüğünde, bir kitap bir film izlemeye vakit ayırmanız ve bu şekilde motive olmaya şartlanmanız uzun vadede pek iyi bir yöntem olmayabilir. Bu gibi kaynaklardan ben de çok sık yararlanıyorum. Film, video ve kitaplar motivasyon için ağrı kesici değil vitamin gibidir. Sizin ağrınızı tanımanız ve en uygun ağrı kesiciyi almanız gerekir. Birey kendini ve nelerden motive olmayı keşfettikten sonra, kendi kendini motive ediyor olması gerekiyor. Motive olmak, insan sevmeye benzer. Kimi sözlerle sevildiğini anlar, kimi aldığı hediyelerle, kimi de sarılarak (dokunarak) sevildiğini anlar. Motivasyon da işte böyle kişisel bir şeydir. Bir başkasının motivasyon konuşması sizi anlık olarak etkileyebilir fakat aynı zamanda harekete geçirmeyebilir.

motivasyon1

Ful motive bir kişi sorumlu olduğu kişileri de motive edebilir. Konumuzun baş kahramanı girişimci ise; aynı zamanda kendini, ortağını ve de tüm çalışanlarını motive etmesi gerekebilir. Bu nedenle girişimci, kendi içinde motivasyon kaynağını keşfetmelidir diye düşünüyorum. Bu konuda size iki örnek vermek isterim. Self motivasyon için en güzel örnek; İshak Alaton. İshak Bey, kendini nasıl motive ettiğini kitabında paylaşmıştı.

ishak alaton

İkinci örneğim ise bir filmden alıntı. Liderlerin kendini motive ettikten sonra takımı motive etmesi üzerine harika bir örnek.

Buarada ben de motivasyon kaynağımı bulmuş biriyim. Yazımda da bahsettiğim gibi motivasyon kişiye özel olduğu için, motivasyon kaynağım bende kalsın. :) Bunun yanı sıra vitamin niyetine bol bol kitap okur, yeni insanlarla tanışır ve başarılı kişilerin gerçek hayatlarını anlatan filmler izlerim. Ful motive olduğum için gerek ailemde gerek iş yaşantımda hep motive eden kişi olarak bilinirim. :)
Buarada beni en etkileyen film; Pursuit Of Happiness şuan okuduğum ve bitmesinden korktuğum kitap ise Oprah – What I Know For Sure.

1 Comment

  • Kasım 4, 2015

    mujgan

    böyle anlamlı ve acıklayıcı yazınızdan ötürü tebrik ederim.

Hemen Yorum Yapın