Yatak odasını kiraya verdi, dünyanın en büyük gelinlik sitesini açtı: Tracy DiNunzio

Image credit: Tradesy Founder Tracy DiNunzio

Merhaba,

Yazıma “Merhaba” ile başlıyorum çünkü yazmayalı uzun zaman oldu. Bir kaç ay önce Fırsat Bu Fırsat’ın operasyonu için Türkiye’ye geldik. Bu süreç o kadar çok verimli ve yoğun geçtik ki, ne yazık ki bloguma yazı yazmaya pek vakit bulamadım. :(

Bugün sizlerle aylar önce arkadaşımdan hikayesini duyduğum bir kadın girişimcinin hikayesini kısaca anlatacağım.

Tracy DiNunzio 30’lu yaşların başında gayet bohem yaşayan bir ressam. İş dünyasıyla uzaktan yakından bir ilgisi yok. Eşinin start up macerası ile ilgi duymaya başlıyor bu dünyaya. Daha sonra eşi, sen de bir şeyler yap diyor. Tracy biraz düşündükten sonra Amerika’da gelinlik fiyatlarının ne kadar pahalı olduğunu ve ikinci el gelinlik pazarının henüz gelişmediğini farkediyor.

Bu alanda bazı araştırmalar yapıyor ve bu sektöre giriş yapmak istiyor. Bu süreçlerde ise ne yazık ki eşinden ayrılıyor. Tek başına kalan Tracy, yeni işi için, bilgisiz, parasız ve takım arkadaşsız kalıyor.

İşte hikaye de tam burada başlıyor…

Tek başına kalan Tracy, öncelikle pazar araştırmasını tamamlıyor. Sıra web sitesine ve operasyona gelince ise, maddi olarak bir desteğe ihtiyaç duyuyor.

İstediği parayı bir türlü bulamayan Tracy, ev kiralama servisi Airbnb üzerinden odasını kiralıyor. Başka kalacak yeri olmayan genç kadın, çoğu zaman salonundaki kanepede uyuyor. Odasını kiralamanın yanı sıra yaptığı tabloları ve evdeki fazlalık eşyalarını ilan sitesi olan Craigslist üzerinden satıyor. Bir sene boyunca buradan elde ettiği gelir ile yavaş yavaş sitesini yaptırıyor ve operasyona başlıyor.

Bugün dünyanın en büyük gelinlik alım-satım sitesi olan recycledbride.com işte böyle doğuyor.

Tracy’nin yaptıkları sadece bu kadar da değil. Yazımın başında da belirttiğim gibi sadece ressam olan Tracy, aynı zamanda kurslara giderek, SEO, Dijital pazarlama öğreniyor. Reklam bütcesi olmadığı için SEO konusunda seminer verecek kadar uzmanlaşıyor. Sitesi ilk birkaç yıl organik trafik ile Amerika’nın en büyük gelinlik satma platformu oluyor.

Hızını alamayan Tracy ikinci platformu için kolları sıvıyor…

Bu hikaye son zamanlarda benim duyduğum en güzel başarı hikayesi.

Kendi internet girişimini kurmak isteyen girişimcilerin yaşadığı en büyük problemlerden bir kaçı olan; teknik ekip, teknik bilgi, sektör deneyimi, reklam-seo bilgisi, hesap-kitap vb. temel sorunların üstünden nasıl gelinebileceğinin hikayesidir bu.

Hatta, kendi kendimize ürettiğimiz mazeretlerin cevabı da değil mi?

Bilgiye, bilgiliye hatta çareye ulaşmanın kolay olduğu bir dönemde girişmek için lütfen beklemeyin!

Başta kendim olmak üzere bu hikayenin bir çok kadına ilham vermesi umuduyla.

Yazımı mazeret tanımaz örnek bir kadının sözleriyle sonlandırıyorum.

Başarımı şuna borçluyum; hiçbir zaman ne mazeret uydurdum ne de kabul ettim. -Florence Nightingale

5 Yorum

 • Haziran 28, 2012

  Kadir

  Merhaba, evet uzun zamandır yazmıyordun. Güzel bir yazı ile başladıni, devamı gelir umarım.

 • Haziran 28, 2012

  reyhancepik

  Teşekkür ederim Kadir. Sevgiler.

 • Haziran 30, 2012

  Gökalp

  Gerçekten ilham verici, böyle örneklerle insanın morali düzeliyor.

 • Ağustos 24, 2012

  Deniz

  harika bir yazı, hepimize örnek olmalı :)

 • […] bir göz atın derim. Hatta imkanınız varsa evinizi siz de kiraya verin. Buarada Airbnb’ye şu yazımda değinmiştim. Benim çok sevdiğim bir başarı hikayesinin önemli oyuncularından biri olmuştur […]

Hemen Yorum Yapın