Kurum Kültürü ve En Güzel Örneği: Google

Kurum kültürü, şirketlerin gelenekselleşmiş alışkanlıklarına deniyor. Şirket içinde kabul görmüş kurallar, etikler ve değerler kurum kültürünü oluşturuyor. Şirketin yönetilme biçiminden, personele karşı tutulan tavır ve kıyafet kurallarına kadar bir çok konu, şirket kültürünüzü ön plana çıkarıyor. Kurum kültürü, bazen olumlu bazen de olumsuz bir şekilde markanın iş modelinin önüne geçebiliyor. Bu yüzden Amerika`da bir çok şirket kurum kültürlerini oluşturmadan profesyonel yardım alıyor.

Bu ay ki yazımda, Dünya’nın en başarılı kurum kültürüne sahip şirketlerinden biri olan Google’ı inceleyeceğim. Google, yapılan bir çok araştırmada ‘Mutlaka çalışılması gereken şirketler` kategorisinde yıllardır birinci konumda. Çalışanlar gelişmiş kurum kültürü ile motive olarak çalıştıkları şirket ile duygusal bağ kuruyorlar ve başarılarının sırrını bu şekilde açıklıyorlar.

Google çalışanlarına gözü gibi bakıyor!

Şirketin binası başlı başında bir şehir şeklinde. En az 6-7 tane farklı konsepte hazırlanmış ofisler bulunuyor. Bazı ofisler çadır şeklinde bazı ofisler ise oturma odası şeklinde tasarlanmış. Dileyen bahçede köpeklerin ve sincapların arasında çalışabiliyor dileyen ise 15 farklı konseptten oluşan cafelerin birinde devam ediyor. Şirket, çalışanlarını tanımak ve daha iyi bir kurum kültürü geliştirmek adına sürekli anketler yapıyor. Mesela çalışanlar arasından yapılan bir ankette `evde en çok hangi iş sizi yoruyor ya da vaktinizi alıyor?` sorusuna, çalışanlardan `çamaşır yıkama ve katlama` cevabı geliyor. Şirket yetkilileri ilk fırsatta şirket bünyesinde ücretsiz çamaşır yıkama servisi ekliyor. Böylece çalışanlar evlerine gittiklerinde kendilerini en çok yoran işten muaf oluyorlar.

Gün içinde, şirket içerisindeki cafelerden yeme-içme ücretsiz olarak servis ediliyor. Yeme-içmenin yani sıra çalışanlar yoğun iş temposundan sıyrılmak için Googleplex bünyesinden bulunan voleybol sahasından tenis kortuna, bilardo masalarından masa tenisi ekipmanlarina kadar bir çok sportif etkinliğe katılabiliyorlar. Aynı şekilde şirket bünyesinde dans sınıflarından yoga sınıflarına kadar bir çok rahatlama ve aktivite hizmeti profesyonel eğitmenler tarafından veriliyor.

Google çalışanlarına gözü gibi bakıyor desem yalan söylemiş olmam herhalde… Şirket, bünyesinde 5 tane doktor bulunduruyor ve ücretsiz check up imkanı sağlıyor.
Şirket yine yaptığı bir anket sonucundan çalışanların 45 dakikalık öğle uykusu yaptıktan sonra daha verimli calısacaklarının sonucu alıyor. Genel olarak Amerikalılar da öğle uykusunu çok düşkünler. Kendi kültürünü iyi bilen şirket, öğle uykuları için ofisin dört bir yanına rahat kanepeler koymuş… Eğer gidip kanepelerinde birinde öğle uykusuna dalarsanız sizi kimse yadırgamayacaktır. :)

Google, insana duyduğu saygıyı hayvanlara de gösteriyor… Evcil hayvanların gün boyunca evde yanlız kalmalarına üzülen şirket, çalışanların evcil hayvanları ofiste ağırlıyor. Çalışanlara evlerindeki sıcaklığı sağlayan şirket bu özelliği ile de parmakla gösteriliyor.
Daha bitmedi :) Google’ın bahçesinden küçük bir dalga havuzu bulunuyor. Bu havuzda sörf pratiği yapmak isteyenleri bir de can kurtaran bekliyor.

Bilgisayar başında saatlerce oturan biri olarak Google’ın ücretsiz masaj servislerine bayıldım. Şirket, günde 8 saat sandalye başında oturan çalışanlarına fiziksel terapi fırsatı da sunuyor.
Özel masaj salonunda her daim hazır bir masör bulunuyor. Spordan ya da masajdan sonra düş almak isteyenler de düşünülmüş. Müzik severler de kendilerine özel odada müzik aletlerine calabiliyorlar ya da play station oynayabiliyorlar.

Bu kadar rahatlığa Google’dan bir de kıyafet zorunluluğu beklemek ayıp olurdu. Şirket çalışanları kendilerine nasıl rahat hissediyorlarsa o şekilde geliyorlar. Hatta şirket içindeki gay ve lezbiyen çalışanlara özel olarak haklar tanınıyor. Bununla ilgili Youtube tanıtım videolarını izleyebilirsiniz. Şirket çalışanları özel partilerini, doğum günlerini hatta nisan törenlerini bile Google bünyesindeki cafelerde kutlayabiliyorlar. Dilerlerse çocuklarını ofise getirebiliyorlar.

Google’ın iş kültürü dünyada parmakla gösteriliyor dersem haksız sayılmam değil mi?

Yukarıda saydığım bir çok hizmeti aynı anda çalışanlarına sunacak çok az şirket var. Fakat gerek iş verenler gerekse yöneticiler, Google’ın çalışanlarına sunduğu yapıyı kendi bütçeleri ve ihtiyaçları dahilinde çalışanlarına sunabilirler. Peki bu kadar eğlence ve rahatlıkta çalışanların performansı olumsuz etkilenebilir mi? Google gibi bir dünya devine bakınca bunun aksini söylemek doğru olmaz. Bence bu ortamda disiplini sağlamak ta kurum kültürünün yapı taşlarından biri olsa gerek.

2 Yorum

  • Ekim 31, 2011

    tuba

    acele cevap istiyorum gecen gece seni rüyamda gördüm. seni cok özledim kendine cok iyi bak seni cokkkkkkkkkkkkkkkk öptüm canim

  • Kasım 2, 2011

    fatih

    son 10 resim ilk 10 resimle aynı, ayrıca güzel yazı :)

Hemen Yorum Yapın