Küçük Emrah 5 Milyon TL ile e-ticarete atılıyor!

Hemen en başından söyleyeyim başlık tamamen uydurma. Kendisinin şehir efsanesine dönen gayrimenkul yatırımlarının e-ticarete döneceğini düşünüyorum sadece. :) Neden olmasın? 2012 tahminlerimi yaparken “Ünlüler e-ticarete yatırım yapacak demiştim” Bu yatırımlar pazardaki e-ticaret sitelerinin pazar paylarını etkileyecek. Bazıları akıllı davranıp onları yanına alacak (Hadise ve Trendyol ilişkisi gibi) bazıları da rakip olarak onlarla savaşacak. Ve bir hafta sonra Arda Turan’ın bir e-ticaret sitesine yatırım yaptığının haberini gördük.

Bundan sonra gazetelerde şu haber yerine böyle haberlere denk geleceğiz.

Aynı evrimi Amerika’lı ünlüler de yaşadı. Öncede Beverly Hills’te alınan malikanelerin haberi yapılırken şimdi de yapılan e-ticaret projelerinin haberi yapılıyor.

Şimdi bakalım kim nereye ne kadarlık yatırımlar yapmış.

Ashton Kutcher ve yatırımlarından bazıları… Kendisinin yatırımları  Türkiye’deki yatırımcıların tüm yatırımlarına bedel neredeyse…

Fab – $7.7M
Foursquare – Airtime – $8.3M
Grubwithus - $1.6M
Milk – $1.5M
Zaarly - $1M
MemSQL – $2.1M
Likealittle – $1M
Optimizely - $1.2M
Airbnb - $7.2M
Path – $2.5M
Hipmunk – $1M
Blekko – $1.2M

Guy Oseary: İsrail asıllı olan işadamı genelde eğlence sektörünün içinde. Kendisi daha çok Madonna’nın menejeri olarak biliniyor. Yatırımları:

Fab – $7.7M
Turntable.fm – $7M
Grubwithus – $1.6M
MemSQL – $2.1M
Tinychat – $1.5M

Karishma Kapur: Bollywood ünlülerinden. Yatırımı:

BabyOye – $2.5M

Selena Gomez: Amerika’nın en genç pop yıldızlarından biri.

Postcard on the Run – $750K

Justin Timberlake: Hollywood’un genç aktör ve şarkıcılarından biri olan Timberlake, iki farklı siteye yatırım yapmış.

Miso Media – $600K

Stipple – $2M

Lady Gaga: Sıradışı kıyafetleriyle bilinen Amerika’lı şarkıcı Lady Gaga, Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt’in de yer aldığı bir projeye yatırım yaptı.

Backplane – $1M

Zynga – GagaVille (Farm Ville’nin Lady Gaga için geliştirilen versiyonu)

Kim Kardashian: Realty Show starlarından biri olan Kim Kardashian ve kardeşlerinin kendi isimlerini taşıyan giyim markaları var.

 ShoeDazzle - Ne kadar yatırım yaptığı hakkında bilgim yok fakat şirket en son Facebook, Foursquare ve Twitter yatırımcılarından bir olan Andreessen Horowitz’dan 40$ M yatırım aldı.

Kanye West: Rap şarkıcısı ilgi duyduğu alana yani müziğe yatırım yaptı.

Turntable.fm -$7M

Leonardo DiCaprio: Hollywood starlarından ünlü aktör İsrailli fotograf paylaşım sitelerinden birine hatırı sayılır yatırım yaptı.

Mobli: $4M

Türkiye’de de Acun ve Arda’nın web girişimleri ile ilgilendiğini görüyoruz. Benim gözümden kaçan başka ünlü var mı e-ticaretle ilgilenen? Yorum olarak eklerseniz harika olur. Teşekkürler.

2 Yorum

  • Aralık 23, 2011

    Alperen

    Başlık çok ilgi çekici olmuş ben de gülmek için girmiştim aslında, yazı başlıktan çok daha iyi :) Acaba var mıdır, yorumları takip etmek iyi olacak :)

  • Mart 6, 2012

    muhasebe

    Bizim ülkemizdekiler de ancak ticari taksi alsa ya da petrol istasyonu satın alsa.

Hemen Yorum Yapın