Çocuklar için kredi kartı tehlike mi?

Amerika’nın en gözde güzellerinden Ermeni asıllı Kim Kardashian kardeşleri Kloe ve Kourtney ile kendi tasarladıkları ve bir çok markanın yer aldığı online ayakkabı mağazaları ile ünlerine ün katmışlardı. Aynı zamanda New York, Miami ve California’da butik açan kardeşler şimdi başka bir proje ile gündemdeler.

Çocuklar için kredi kartı!

Kim Kardasian fikir anneliğini yaptığı proje ile, çocukları uyuşturucu ilaç, alkol gibi kötü alışkanlıklarını kontrol altına alacağını öngörüyor. Aynı zamanda kredi kartı kullanımı konusunda deneyim kazanarak kendi bütçelerini kontrol etmeyi de öğreneceklerini düşünüyor. Kardasian’ın çocuklar için düşündüğü kredi kartı 18 yaş altını kapsıyor.

Çocuklar için günlük yada haftalık limitli kredi kartı ile çocukların neler satın aldıkları aileleri tarafından kontrol altına alınabilecek. Böylelikle ne zaman hangi mağazadan alışveriş yaptıklarını, nerede yemek yediklerini takip edebilecekler.

Kimi uzmanlar, çocuklar için kredi kartının aile ve çocukların arasındaki güveni zedeleyeceğini düşünüyorlar. Aileler çocuklarını kredi kartı eksterileri ile kontrol altına almak yerine, onlara güven aşılamalılar. Birbirleri ile sağlıklı iletişim kurarak, onların sosyal yaşamdaki hareketlerini takip ederek kötü alışkanlıkları olup olmadıklarını tespit edebilirler. Kimi uzmanlara göre ise, çocukların nakit parayı (haftalıklarını) kendi kendine kontrol edebilmeyi öğrenmelerini savunuyor.

Siz çocuğunuza kredi kartı kullandırır mıydınız? Neden?

Değerli fikirlerinizi yorum kısmına bekliyorum.

2 Yorum

  • Şubat 22, 2011

    tuba capak

    eger cocugumun bütün harcamalarini gorebilecegim bir sistemse bence bir sakinca yok ama bana sorsan sen kullaniyormusun kredi karti diye hayir kullanmiyorum neden dersen cünkü kart sistemi bence biraz daha fazla para harcamaya tesvik ediyor cebimdeki paranin miktari belli oldugu icin kendime dur diyebiliyorum cünkü cebimdeki para yetersizse kasada rezil olma korkusu yasiyorum heleki benim gibi alis veris delisi bir insan icin kart tehlikeli kendi cocuguma kart kullandirirdim cünkü cebindeki parayi nereye harcadigini bilmek cok zor kötü aliskanliklarinin olup olamdigini ögrenebilmek acisindan faydali buldum denemek lazim

  • Şubat 24, 2011

    Deniz

    aynı zamanda kredi kartı kullanımını normalleştireceği için sakıncalı görüyorum. bu sigara kullanmaya erken başlamak gibi bir şey bence. üniversite okuyup, hala kredi kartını nasıl kullanması gerektiğini bilmeyen, bir kredi kartından çekip ötekinin borcunu ödeyen ve kendi çapında minik bir borç batağına saplanarak ailesine mahçup olan arkadaşlarım var. bence çocuk olsun ya da olmasın insanlar kendi paralarını kazanmadığı sürece kredi kartı almamalılar.

Hemen Yorum Yapın