Hunch.com Sizi Tanıdıkça Daha Fazla Alışıyor

 

Hunch.com kullanıcılarına en doğru kararı vermelerini sağlayan bir öneri sitesi. Örnek vermek gerekirse, bir fotoğraf makinesi almak istiyorsunuz. Fakat makine özellikleri hakkında hiç bir fikriniz yok. İşte tam burada Hunch devreye giriyor. Sorduğu basit bir kaç soru ile size en uygun makine seçeneklerini sunuyor.

Sorular iki başlık altında soruluyor. Sistem önce genel olarak sizi, sonra fotoğrafçılık geçmişiniz ve tercih edebileceğiniz makinenin özelliklerini öğreniyor. Siz sorulara cevap verdikçe size sunduğu seçenekler de değişiyor. Sorular bittiğinde ise size en uygun liste sunuluyor. Listeyle beraber de alışveriş sitelerine yönlendiriliyorsunuz.

Şimdiye kadar 50 milyon soru cevaplanan sitede, cildinize göre en uygun kremden, hangi partiye oy vermeniz gerektiğine, tatil seçeneklerinden, kostüm partisinde hangi kostümü giymeniz gerektiğine kadar yüzlerce farklı konuda öneriler sunuyor. Yanıtlarını bulamadığınız soruların cevaplarını Hunch’ta bulmanız mümkün. Bu model Türkiye’de alışveriş sitelerine entegre edilerek uygulanabilir ve oldukça da faydalı olacağına inanıyorum.

Hunch, sadece öneri yapmakla kalmıyor kullanıcılarına keyifli uygulamalar da sunuyor. Mesela servis son dönemde Twitter için geliştirdiği THAY adındaki keyifli test oyunuyla gündemde. Test, Twitter kullanıcı adınızdan ve tweetlerinizden yola çıkarak karakter analizi yapıyor. Yaptığı bu analizin yardımıyla farklı konularda sorular soruyor ve sizin cevaplarınızı tahmin etmeye çalısıyor. Testi uygulamak için kullanıcı adınızı yazmanız yeterli.

Ben 25′in üzerinde soru cevapladım. Hunch sadece 2 tane yanlış tahminde bulundu. Soruların ‘EVET’ ve ‘HAYIR’ dışında, farklı şıkları da var. Hunch önce soruyu soruyor, kullanıcı cevapladıktan sonra da kendi tahminini söylüyor. Tahminini sizden sonra söylediği için şüpheye düşebilirsiniz :) İsterseniz cevabınızı seçmeden ‘take peek’ (gözat) linkine tıklayıp Hunch’ın tahminini görebilirsiniz. Teknik olarak bunu nasıl yaptığı konusunda bir fikrim yok ama çok keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Rakamlarla THAY;

  • 35 soru cevaplayan kullanıcıların sorularını %85 oranında,
  • Şimdiye kadar kullanıcıların % 58′nin sorularını %90 oranında,
  • Katılımcıların %9′nun sorularının tamamını doğru tahmin etmiş.

Hunch aynı zamanda keyifli başka bir Twitter oyunu daha geliştirdi. Bu uygulama ile Twitter kullanıcılarının takipçilerini sorularla analiz etmek mümkün. Analiz etmek istediğiniz Twitter kullanıcısının en az 1000 takipçisi olması gerekiyor. Örnek olarak, en popüler Twitter kullanıcılarından olan Ashton Kutcher’ı ele alalım. Kullanıcı adını girdiğimizde Hunch bize, Ashton’ın takipçilerine sorulacak bazı sorularda çoğunluğun ne cevap vereceğini gösteriyor.

Hunch’ın analizlerine göre Ashton’ın takipçilerinin çoğu ünlüler hakkındaki dedikodulara ilgi duyuyormuş, ya da senede ortalama 2 ila 4 günü hasta olarak yatakta geçiriyorlarmış. Herhangi bir Twitter kullanıcısının takipçilerinin genel özelliklerini öğrenmek için eğlenceli bir uygulama olmuş. Siz de beni acaba kimler takip ediyor diyorsanız buradan deneyebilirsiniz. Ben de, takipçi sayım 1000 kişiyi geçtiginde kendi twitter hesabımla deniyor olacağım. :)

Birçok farklı ve eğlenceli uygulamayı arka arkaya hizmete sokan Hunch, geçtiğimiz günlerde almış olduğu 12 milyon dolarlık yatırımın hakkını veriyor. Henüz hatırı sayılır bir rakibi de mevcut değil. Kim bilir, belki ilk rakibi Türkiye’den çıkar. ;)

Bu yazım 29 Mart 2010 tarihinde Webrazzi‘de yayınlanmıştır.

1 Comment

Hemen Yorum Yapın