Başarılı bir iş kadını, sevgi dolu anne ve hırslı toplum gönüllüsü: Anita Roddick

10 yaşında bulduğu kitap ile hayatı değişen, gençlik yıllarında insan hakları savunucusu olarak ülke ülke gezen, dünyanın en büyük kozmetik markalarından biri olan Body Shop’ın yaratıcısı Anita Roddick


Gençlik yıllarını insan haklarını savunmakla geçiren Anita, ülkesine döndüğünde, Gordon Roddick ile evlenir. İki çocuğu ve işlettikleri 8 odalı otel ile gayet sıradan bir yaşamları vardır. Bir gün eşi ona, gençlik hayalini gerçekleştirmek için, Arjentina Boanes Aires’ten New York’ a kadar atla seyahat etmek istediğini söyler. Anita, eşinin bu kararına saygı duyar ve eşini iki yıl sürecek olan seyahatine yolcu eder.

İnsan Hakları için gençlik yıllarında yaptığı gezilerde, tarım ve hayvancılıkla uğraşan halk ile görüşür. Aynı zamanda onların örf ve adetlerini tanımaya çalışır. Yaptığı seyahatlerde ise en çok dikkatini çeken şey, gittiği her ülkenin kendine has kokusu ve kozmetik ürünlerinin olduğudur. Köylü kadınlardan sabun yapımın öğrenir ve bir çok farklı tarifi bir defterde toplar. Ev ekonomisine katkı olması için, evde kendi kozmetik ürünlerini üretir. Eşinin yokluğunda ev kirası ve banka borçlarını ödemek zorunda kalan Anita, evde yaptığı kozmetik ürünlerini satmaya karar verir.

İse başlamak için önce bankaya gider, bankadan kredi alamayınca benzin istasyonu işleten bir arkadaşından borç alarak kendine küçücük bir dükkan açar. Dükkan için 2 kızı ile gece gündüz çalışırlar. Çok zaman geçmeden evinin mutfağında urettiği sabunlar ilgi görür. Body Shop ismi verdikleri dükkanları haftada 300 dolar ciro yapar.

2 sene sonunda eşi seyahatten döner ve eşine yardım etmeye başlar. Eşi Gordon, bizim şimdilerde Franchise olarak bildiğimiz sistemi o yıllarda uygular. Şirketini 1984 yılında halka açar. Yarattıkları marka, bir çok iş kurmak isteyen kişi tarafından ilgi görür ve yıllar içerisinde binlerce bayiye ulaşırlar.

Gençlik yılları boyunca insan hakları savunucusu olarak bir çok programa katılan Anita, sahip olduğu ideolojiyi markasına yansıtarak bilinen aksine bir iş yaşamına sahip oldu.

‘ Fark yaratmak için çok küçük olduğunuzu düşünüyorsanız, bir sivrisinekle hiç yatağa girmemişsiniz demektir ‘ Anita Roddick

Geçtiğimiz yıllarda da Türkiyede yürütülen `Aile içi şiddete sessiz kalma` projesine destek olmak için Türkiye’ye geldi. Ülkemizde bulunan Body Shop mağazalarında, Buldan’lı kadınların elleriyle yaptıkları küçük el çantalarını satışa çıkarıldı.

Anita Roddick, hayatını insanlığa ve doğaya adamış bir misyoner, anne, iş kadını, eş ve babaanne!

Anita, çevresi tarafından sadece insan hakları savunucu olarak değil, tam bir doğa savaşçısı olarak da biliniyordu.

Yaşamı boyunca bir çok şirkete doğayı ve insan haklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle dava açan Roddick, senelerce süren davaları kazanmayı başarıyor. Son olarak 4 milyon imza toplayarak, kozmetik sektöründe geliştirilen ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesini yasaklayan yasayı hayata geçiyor.

Bunca sosyal sorumluluk projesine rağmen şirketinin başarı grafiği hiç düşmüyor. Şirketi Body Shop için `benim özel hayatımla sosyal hayatımın birleştiği yerdir` diyor.

‘Gezmek en iyi üniversitedir!’ Anita Roddick

Gezmek en iyi üniversitedir diyen Anita Roddick, sosyal ve iş yaşamı boyunca gezmeye devam ediyor. Gittiği her ülkede karşılaştığı sorunu çözmek için bir kampanya başlatarak, insanların gönüllerine dokunmayı başarıyor.

Anita Roddick’in doğaya ve insanlığa saygısı, başarıyı ayağına getiriyor. Bugün 1900 satış noktası ile 50 ülkede konumlanan markası Body Shop, 652.3 milyon dolara L’Oreal tarafından satın alınıyor.

2007 yılında Anita Roddick, geçirdiği hastalık yüzünden hayata gözlerini yumuyor. Yaşamı boyunca ailesine olan tutkusu, insanlığa olan saygısı ve işine olan azmi ile dünyada örnek alınması gereken özel insanlardan biri olarak gösteriyor.

Ben de kişisel olarak, Anita Roddick’in hayatından çok ders alıyorum. Bana iyi bir eş, iyi bir iş kadını ve aynı zamanda iyi bir insan olmam gerektiğini hatırlatıyor.

Anita Roddick’in yaşam hikayesi yazım Martı Dergisi‘nin Mart sayısında yayınlanmıştır.

Hemen Yorum Yapın