Kendimi Şanssız Hissediyorum!!!

Bu hafta TİB‘in (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) aldığı bir karar göre Google’a ait bazı İP’lere “hukuksal nedenlerden dolayı” erişimin engellenmesine karar verMiŞLER! Bu kararın ardından Türk internet kullanıcıları Google’ın kendisi de olmak üzere Google docs, Google analytics, Google map gibi Google uygulamalarına erişimde bir takım sorunlar yaşadılar. Bu hukuksal nedenlerin tam olarak neye dayandığına dair net bir açıklama yapılmasa da TİB’in kararının, Google’a ait eski Youtube İP’leri ile ilgili olabileceği kanısındayım.

Bu gibi anlamsız yasaklar, gelişmekte olan internet sektörüne çelme takmaktan başka bir şey değil. 3. Dünya ülkelerinde bile bu gibi yersiz davalara kullancılar karşı dava açarak iptalini sağlayabiliyorken, neden hükümetin kararına karşı bir dava açılmadığı konusunda şaşkınım!!!Birileri bilgiye erişimim kısıtlanıyor diye dava açsa, kararın sonucunu değiştireceğine inanıyorum.

Konuyla ilgili friendfeed’te twitter’da onlarca yorum gördüm… Bir tanesi ver ki durumu harika özetlemiş aynen olduğu gibi paylaşıyorum.

nazi almanyası dönemindeki bir hristiyan din adamı şöyle demiş; “önce sosyalistleri topladılar, sesimi çıkarmadım çünkü ben sosyalist değildim. sonra sendikacıları topladılar, sesimi çıkarmadım çünkü sendikacı değildim. sonra yahudileri topladılar, sesimi çıkarmadım çünkü yahudi değildim. sonra beni almaya geldiler; benim için sesini çıkaracak kimse kalmamıştı” sansür türkiyesi dönemindeki durum ise şimdi şöyle; “önce video sitelerini engellediler. sesimi çıkarmadım çünkü ben dns kullanıyordum. sonra blog sitelerini engellediler, sesimi çıkartmadım çünkü ben bir yolunu bulup erişiyordum. sonra last.fm ve myspace gibi siteleri engellediler, sesimi çıkartmadım çünkü o sitelerde hesabım yoktu. sonra gmail ve facebook’u engellediler…” acaba artık birilerinin sesi çıkacak mı bu olaylar sonrasında? koskoca ülkenin interneti bu kadar mı sahipsiz, teknolojiden habersiz 3-5 kendini bilmezin davası ve kararına mı bakıyor her şey? belki espiri olarak söylüyoruz, anlatıyoruz birbirimize ama bu gerçekten bir çeşit faşizm. engelleyenlerin yaptıkları bir tarafa, engellenenlerin yaptıkları da bir o kadar kabul edilemez! “ne olmuş engellesinler, opendns kullanırım, navige kullanırım, cart kullanırım, curt kullanırım ben yine girerim” diye konuşan çok sığır var. güzel kardeşim mesele senin ulaşıp ulaşamaman değil. mesele internetin özgür olup olmaması, mesele herkesin o sitelere ulaşabilmesi. ülkenin internet tarihi bile karanlık! zamanında herkes icq kullanırken, kablonet’in icq’yu banladığını ve herkesi msn kullanmaya sürüklediği zamanlarıda biliriz. zihniyet aynı zihniyet, önceden ne olduysa yine o olacak. değşen bir şey yok, bu ülkedeki internetin geleceğinden umut da yok. “
“pavlus”

2 Yorum

  • Ocak 9, 2011

    umut

    Merhaba sitenizi severek takip ediyorum Sık kullanılanlara ekledim.

  • Ocak 9, 2011

    hasan

    Merhaba sitenizi severek takip ediyorum Sık kullanılanlara ekledim.

Hemen Yorum Yapın